• Çengelköy Hamdullah Paşa Camii Restorasyon Projesi.JPG
  • Çengelköy Hamdullah Paşa Camii Restorasyonu.JPG
  • Çengelköy restorasyon projesi.JPG
  • Çengelköy restorasyon projesi.png
  • Hamdullah Paşa Camii Restorasyonu.JPG
  • Üsküdar restorasyon çalışmaları.JPG
  • Üsküdar Restorasyon Projesi.JPG

Hamdullah Paşa Camii Restorasyonu

Çengelköy Hamdullah Paşa Camii, Üsküdar sınırları içerisinde Çengelköy’de bulunmaktadır ve İstanbul Boğazı’nın ünlü tarihi camilerinden biridir. Cami 1820 yılında, o dönemler Kaptan-ı Derya olan Abdullah Ağa (Hamdullah Paşa olarak da bilinir) tarafından yaptırılmıştır. Tek katlı ve ahşap olarak inşa ettirilen cami, yanındaki çınar ağacı ile birlikte Boğazın ve Çengelköy’ün sembolü haline gelmiştir. Yapımından yaklaşık 2 asır sonra, tarihi bir görev üstlenen Yükseliş İnşaat tarafından özenle restore edilmiştir.

Yükseliş İnşaat, Çengelköy Hamdullah Paşa Camii Restorasyon Projesini, kendi misyonuna ve vizyonuna uygun olarak yönetmelikler çerçevesinde büyük bir özenle gerçekleştirmiştir. Proje, 2016 yılında başlamış ve ek süreye gerek kalmadan aynı yıl içinde bitirilmiştir.

Restorasyon çalışmaları dâhilinde 2 asırdır kullanılan caminin başlangıç olarak hemen her yerinde onarım çalışmaları yapılmış ve çatısı tamamen yenilenmiştir. Diğer aşamada, caminin tüm duvarlarında raspalama ve taş çürütmeler yapılmıştır. Son aşamada ise yapının statik sorunları giderilmiş, gerekli görülen güçlendirme işlemleri yapılmış ve deforme olan ahşap kısımlar onarılmıştır.

Yapılan restorasyon çalışması tahmin edilen süre içerisinde bitirilmiş ve caminin özgün yapısının korunmasına büyük özen gösterilmiştir. Yükseliş İnşaat, geçmişte olduğu gibi günümüzde de yoğun ilgi gören ‘Çengelköy Hamdullah Paşa Camii Restorasyon Projesi’ni gerçekleştirerek, Üsküdar'ın ve İstanbul’un zengin kültürel mirasına karşı tarihi ödevlerini yapmaya devam etmektedir.

 

Proje Listesine Dön