• Üsküdar Mevlevihanesi Restorasyon Projesi.JP
  • üsküdar mevlevihanesi restorasyon çalışması.JPG
  • üsküdar restorasyon.JPG
  • tarihi yapı restorasyon.pn
  • tekke restorasyon.JPG
  • Üsküdar mevlevihane.JPG
  • üsküdar mevlevihanesi avlu.JPG
  • Üsküdar mevlevihanesi mimari restorasyon.png
  • üsküdar mevlevihanesi tarihi yapı restorasyon projesi.JPG

Üsküdar Mevlevihanesi Restorasyonu

Üsküdar Mevlevihanesi Tarihi

Anadolu yakasının tek örneği olan Üsküdar Mevlevihanesi, Doğancılar Caddesi yakınlarında 1792 yılında inşa edilmiştir. Konum olarak Aziz Mahmud Hüdai tarafında bulunan mevlevihanenin kurucusu Numan Halil Dede’dir. Kuruluşundan sonraki yıllarda mevlevihane bakımsız kaldığından harabeye dönmüş, 1834/1835 yeniden yaptırılmıştır. Yeniden inşa faaliyetleri Sultan II Mahmut tarafından bizzat kontrol edilmiş ve bir süre daha kullanılmıştır. Yirminci asırda ise 1975 yılında bir kez daha yenilenen mevlevihane özellikle Türk kültürü açısından mühim bir yer tutmaktadır ve İstanbul’dan Anadolu’ya geçişlerde adeta bir misafirhane göverini üstlenmektedir. Kuruluşundan bugüne kadar bünyesinde tasavvufi ve ilmi sahada birçok katkıda bulunduran Üsküdar Mevlevihanesi, Yükseliş İnşaat tarafından 2018 yılında yeniden restore edilmiştir.

Üsküdar Mevlevihanesi Restorasyon Projesi

Bu proje Yükseliş İnşaat’ın uzman kadrosu tarafından 2018 yılında başlatılmış ve 2019 yılında bitirilmiştir. Üsküdar Mevlevihanesi Restorasyon Projesi’nin amacı; yapıyı tekrardan ihya etmek ve bölgedeki sanat, eğitim, kültür faaliyetlerinin yapılabileceği bir merkez haline getirmektir.

Üsküdar Mevlevihanesi Restorasyon Projesi, Yükseliş İnşaat’ın yüklenici firma olarak yürüttüğü bir projedir. Projenin içeriğinde 800 m2’lik bir alanda restore çalışmaları yapmak, 1000 m2’lik bir peyzaj alanı, semahane, hazire, 8 adet sınıf, toplantı odası, peyzaj alanı ve 10 araçlık otopark bulunmaktadır.

Yenilenen Üsküdar Mevlevihanesi

Yükseliş İnşaat, bazı projeleri tek başına yaptığı gibi bazı projeleri de birtakım resmi/özel kuruluşlarla ortaklaşa yapmaktadır. Bu projede Üsküdar Belediyesi ve Yükseliş İnşaat Üsküdar’a nitelikli bir hizmet sunmuş, Üsküdar Mevlevihanesini yeniden canlandırmış ve bölgeye önemli bir eğitim/kültür merkezi kazandırmıştır. Bundan dolayı,  Anadolu yakasının ilk ve tek mevlevihanesi olan Üsküdar Mevlevihanesi birden çok fonksiyonu ile günümüzde de hizmet verebilmektedir. Vatandaşlarımız bu yapının bünyesinde hat sanatı, ebru ve Osmanlıca dersleri başta olmak üzere Türk kültüre ait birçok değeri öğrenebilmektedir.

Proje Listesine Dön